Akrilik Halı Nedir?

En çok satılan halı modellerinden olan akrilik halı nedir? Akrilik halı özellikleri, avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Akrilik Nedir?

Halılarda genel olarak fiyatı belirleyen iki unsur vardır. Bunlar halının iplik türü ve sıklığıdır. Akrilik ise bu iplik türlerinden biridir.

Akrilik, yapay yün olarak bilinen bir tekstil ürünüdür. Son derece dayanıklı ve ısı tutma özelliği bulunan bir elyaftır. Tekstil ve halı sektöründe çokça tercih edilir.

Akrilik Halı Nedir?

Halı sektöründe en çok tercih edilen türlerin başında akrilik halılar gelir. Kullanım kolaylığı sağlaması ve uygun fiyatlara satılması en çok tercih edilmesinin sebebidir. Yıkama esnasında da farklı işlemler gerektirmeden uygun fiyatlara yıkanabilir. %100 akrilik, akrilik polyester karışımı veya akrilik doğal iplik karışımı halılarda üretilebilmektedir. Akrilik halıların ısı tutma yetenekleri de yüksektir. Özellikle hav yüksekliği fazla olan akrilik halılar kış aylarında rahatlıkla kullanılabilir.

İki farklı akrilik halının fiyatı aynı olmayabilir. Bunun nedeni halının iplik sıklığının farklı olmasıdır. Sık dokunmuş halılarda metre kare başına daha çok iplik harcandığı için fiyat yükselir. Bu nedenle tüm akrilik halıların fiyatları aynı değildir.